Select grade below
- Round 2Sat Apr 0616:00VS
Pentanet Stadium - Round 3Sat Apr 1314:10VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 4BYE
- Round 5Sat Apr 2714:10VS
Pentanet Stadium - Round 6Sat May 0414:10VS
Lane Group Stadium - Round 7Sat May 1118:10VS
Pentanet Stadium - Round 8Sat May 2514:30VS
Steel Blue Oval - Round 9Mon Jun 0314:10VS
Pentanet Stadium - Round 10Sat Jun 0814:30VS
East Fremantle Oval - Round 11BYE
- Round 12Sat Jun 2214:30VS
Pentanet Stadium - Round 13Sat Jun 2914:30VS
Mineral Resources Park - Round 14Sat Jul 0616:10VS
Pentanet Stadium - Round 15Sat Jul 1311:10VS
Mineral Resources Park - Round 16Sat Jul 2016:10VS
Pentanet Stadium - Round 17BYE
- Round 18Sat Aug 0314:30VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 19Sat Aug 1014:30VS
Revo Fitness Stadium - Round 20Fri Aug 1619:10VS
Pentanet Stadium - Round 21Sat Aug 2414:30VS
Fremantle Community Bank Oval
AFL Schools' Member of the Year
Recognise outstanding teachers in 2024
Nominations for the 2024 AFL Schools’ Member of the Year awards open at the start of Term 2, 2024.
The awards recognise teachers who have gone above and beyond to promote Australian Rules Football and run outstanding AFL programs in their schools between Term 3, 2023 and Term 2, 2024.
To nominate an outstanding AFL Schools’ Member check here at the start of Term 2, 2024.
Nominations by school staff, community football groups and WAFC employees can be sent in for outstanding achievements and programs run from August 2023 to July 2024. Nominees must be registered AFL Schools’ Members.
The AFL Schools’ Member of the Year Awards are broken into two categories:
1. AFL Male Teacher of the Year
2. AFL Female Teacher of the Year
(Previously Most Outstanding Primary School AFL Schools' Member Award & Most Outstanding Secondary School AFL Schools' Member Award)
The Selection Process:
The selection process for both AFL Schools’ Member of the Year awards is as follows:
All AFL Schools’ Member of the Year nominations for each category will be provided to a WAFC Panel, comprising Education Team members, who will select finalists for each category (max 5 per category).
The State Judging Panel will review the Finalists and select the winners.
Photo: 2023 AFL Female Teacher of the Year winner - Nuria Ushoroff
Previous Winners:
AFL Male Teacher of the Year |
AFL Female Teacher of the Year |
|
2023 | Ben Hangan: Ashdale Secondary College | Nuria Ushoroff: Australian Islamin College- Kewdale |
|
Most Outstanding Primary School AFL Schools' Member Award |
Most Outstanding Secondary School AFL School’s Member Award |
2022 |
Royce Puccinelli: Woodvale Primary School |
Shaun Clifford: Darling Range Sports College |
2021 |
Kylie Collins: Ellenbrook Primary School |
Hayley Clarke: Karratha Senior High School |
2020 |
Awards not run due to COVID-19 |
|
2019 |
William Hammond: Amaroo Primary School |
Brett Nelson: Edmund Rice College |
2018 |
Nuria Ushoroff: Australian Islamic College (Kewdale) |
Thomas Moscarda: Wanneroo Secondary College |
2017 |
Christiaan Moir: Ashfield Primary School |
Thomas Moscarda: Wanneroo Secondary College |
2016 |
Jack Green: Tuart Rise Primary School |
Thomas Moscarda: Wanneroo Secondary College |
2015 |
Narelle Scott: Tuart Rise Primary School |
Austin Ward: Cecil Andrews Senior High School |
2014 |
Brigit Wall: North Mandurah Primary School |
Adrian Correia: CBC Fremantle |
2013 |
Darius Schwarz: Lockridge Primary School |
Chris Tan: Churchlands Senior High School |
2012 |
Peter Harty: West Morley Primary School |
Paul Galloway: Pinjarra Senior High School |
2011 |
Marion Burt: Samson Primary School |
Justin Burt: Wanneroo Senior High School |
2010 |
Anthony Middleton: Nollamara Primary School |
Justin Burt: Wanneroo Senior High School |
2009 |
Gary Gough: South Coogee Primary School |
Justin Burt: Wanneroo Senior High School |
2008 |
Nicole Hughes: Beeliar Primary School |
Stephen Thomson: Comet Bay College |
2007 |
Rod Graham: Hillman Primary School |
Jonathan Grullis: Lake Joondalup Baptist College |